A székletvértesztek működése azon alapul, hogy a vastagbéldaganatok, illetve a vastagbélrák kialakulását megelőző, kezdetben még ártalmatlan polipok rendszeresen véreznek. A teszt a székletben szabad szemmel nem látható, rejtett vért képes kimutatni azáltal, hogy nagy pontossággal érzékeli a hemoglobin nevű fehérje jelenlétét. A szűrőmódszerrel az jelenti az egyetlen, ám igen komoly problémát, hogy mivel a rákmegelőző polipok nem véreznek folyamatosan, a teszt ilyenkor a jelenlétük ellenére sem mutatja ki őket.
Tisztelt Látogatónk!
Tájékoztatjuk, hogy laborunk székletvértesztet nem végez, az alábbi ismertető kizárólag tájékoztatási célokat szolgál. Megértését köszönjük:
KPS Molekuláris Diagnosztika
Mi a székletvérteszt célja?
A vastagbéldaganatok szűrőmódszerei közül a székletben kimutatható, szemmel nem érzékelhető vérzés kimutatása a legegyszerűbb eljárás. A teszt működése azon a feltételezésen alapul, hogy a jóindulatú rákmegelőző elváltozások (polipok), illetve a rosszindulatú daganatok véreznek. A székletvérteszt célja, hogy kimutassa a szabad szemmel nem látható vér jelenlétét a székletben.
Mivel végzik a székletvértesztet?
A vizsgálat egy igen egyszerű teszttel, a Self Sure FOB-teszttel végezhető el (az FOB az angol Fecal Occult Blood kifejezésre, vagyis a rejtetten előforduló, szabad szemmel nem látható székletvérre utal.) A teszt egy úgynevezett immunkromatográfiás módszeren alapul, ami lehetővé teszi a rejtett székletvér minőségi kimutatását. A teszt kétféle, úgynevezett monoklonális antitest keverékét használja, amellyel szelektíven mutatható ki az emberi hemoglobin, vagyis a vérben található vörös festékanyag. (A hemoglobin egy fehérje, amely a vörösvértestek oxigénszállítását teszi lehetővé.)
A székletvérteszt előkészítése és a vizsgálat menete
A vizsgálathoz három eltérő székletmintára van szükség, amelyeket személyesen kell leadnia a vizsgálatot végző laborban, de létezik otthon, önállóan elvégezhető teszt is, ami a patikákban vagy az interneten beszerezhető. Mivel ez a legkevésbé pontos módszer a vastagbélrák, illetve a vastagbéldaganatok kialakulását megelőző polipok kimutatására, nem tartjuk indokoltnak, hogy ellenőrző jelleggel egynél többször is elvégezze a vizsgálatot. Ha az eredmény pozitív, akkor kolonoszkópia vagy CT-kolonográfia elvégzését javasoljuk, mindkét vizsgálat Központunkban elérhető.
A teszteredményeket több tényező, így különféle ételek, étrend-kiegészítők és egyes gyógyszerek is befolyásolhatják. A teszt többek között emiatt is álpozitív vagy álnegatív eredményeket adhat, azaz olyankor is jelez valamit, amikor a székletben nincs jelen vér, illetve akkor sem mutat semmit, amikor pedig van (az álnegatív és az álpozitív leletek gyakoriságáról a linkekre kattintva olvashat részletesebben).
A teszt kiértékelése színes csíkok alapján történik.
Mit kell elkerülni a székletvér-vizsgálatot megelőzően?
Ahhoz, hogy az ezzel a teszttel elérhető legpontosabb eredményt kapja (hogy tehát Önnél valóban kimutatható legyen a bélcsatornából származó, székletbe került vér), a tesztet megelőző három napban a következő teendőkre lesz szüksége:
- Ne szedjen aszpirint és nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszereket (például ibuprofen)!
- Úgyszintén kerülendő az indometacin, a rezerpin, a fenilbutazon és a kortikoszteroidok szedése, hiszen ezek mind rejtett vérzést okozhatnak a bélben.
- A végbél kezelésére szolgáló gyógyszerek szedését szintén fel kell függeszteni a teszt elvégzése előtt.
- Ne fogyasszon nagy mennyiségű alkoholt, mert ez szintén befolyásolhatja a teszteredményt azáltal, hogy rejtett bélvérzést okozhat.
Fontos még, hogy nők esetében nem lehet székletvér-mintát venni a menstruációs időszak első három napjában. Akkor sem javasolt a mintavétel, ha Önnek aranyere van és ez vérzik, vagy ha vér van a vizeletében.
Diétáznia nem szükséges a tesztelés miatt. Fogyaszthat C-vitamint és nyers marhahúst is a mintavételt megelőzően. Az általunk alkalmazott székletvérteszt nem reagál az állati vér ezen típusára.
Mikor érdemes a székletvér-vizsgálatot választanom?
A székletvérteszt – bár fajlagossága és érzékenysége messze elmarad a kolonoszkópiához és a CT-kolonográfiához képest – mégis ajánlható néhány esetben. A teszt ideális választás lehet például akkor, ha Ön nem szeretne komolyabb vizsgálaton átesni, de szeretne valamilyen információt kapni arról, hogy egészséges-e. Ha Ön még nem múlt el 50 éves, nem tartozik a vastagbélrák egyetlen kockázati csoportjába sem, teljesen tünetmentes és nincsenek hasi problémái, akkor érdemes lehet elvégeztetnie a tesztet, akár egyszerű kíváncsiságból is. Egy további szempont, hogy egy esetleges pozitív teszteredmény függvényében Ön hajlandó-e további vizsgálatoknak alávetni magát.
Nem lehet azonban eléggé hangsúlyozni, hogy ha valóban komoly szűrővizsgálatot szeretnénk, akkor nem a székletvérteszt az ideális választás.
Mekkora az álnegatív lelet esélye?
A székletvértesztek nem tartoznak a legpontosabb szűrővizsgálati módszerek közé. Ez a teszt érzékenységére és fajlagosságára is egyaránt igaz.
Az álnegatív leletek esélye viszonylag nagy, ami főként a rákmegelőző állapotként definiált polipokra érvényes. A vastagbélrák megelőzésére tehát semmiképp sem ez a legalkalmasabb módszer. Bár a Self Sure teszt pontossága önmagában megfelelő – a székletvérben előforduló hemoglobint 99%-os pontossággal képes kimutatni – érzékenysége mégis elmarad a többi szűrőmódszerétől.
A gyenge érzékenység oka a teszt működési elvében keresendő, ami – mint láttuk – azon a feltételezésen alapul, hogy a polipok, illetve a rosszindulatú daganatok véreznek. Ez valóban így van, csakhogy a vérzés esetenként akár teljesen el is maradhat (ez például a vastagbélrákok mintegy 20-30%-ára érvényes), vagy ha jelentkezik is, nem folyamatos. Így tehát azokban az esetekben, amikor a polipokból vagy daganatokból épp nem jut vér a bélcsatornába, a teszt nyilvánvalóan nem lesz képes az érzékelni kívánt elváltozások felismerésére. Az eredmény ilyenkor lesz álnegatív.
A már kialakult daganatok esetében az álnegatív leletek esélyét a rák stádiuma is befolyásolja. Hiszen, az eltérő stádiumú daganatok jellemzően nem egyforma intenzitással és gyakorisággal véreznek.
Mekkora az álpozitív lelet esélye?
Az álpozitív leletek elsősorban a régebbi típusú székletvérteszteknél jelentettek gondot, hiszen ezeknél az is befolyásolhatta az eredményt, ha valaki vörös húst, bizonyos nyers ételeket, zöldségeket, illetve aszpirint vagy C-vitamint fogyasztott a tesztet megelőző 3 napban.
A Self Sure teszt viszont már nem érzékeny az állati eredetű vér legtöbb típusára, így vörös húst például nyugodtan fogyaszthatunk a teszt elvégzése előtt. Az eredményt a C-vitamin szedése sem zavarja. Az aszpirint és a nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztását viszont ennél a teszttípusnál is érdemes elkerülni, hiszen ezek itt is álpozitív eredményekhez vezethetnek (a bélben keletkező kisebb vérzések miatt).
Nem védhető ki továbbá az álpozitív eredmény akkor sem, ha a székletbe nem a polipokból vagy a már kialakult daganatból, hanem például végbélsérülésből származó vér kerül. A vérző aranyérbetegség például teljes mértékben kizárja a teszt alkalmazhatóságát.
Mennyibe kerül a székletvérteszt?
A székletvérteszt ára néhány ezer forint.