A vastagbélrák és az azt megelőző polipok időben történő kiszűrésére többféle lehetőség áll a rendelkezésünkre. Ezeknek előnyei és hátrányai is egyaránt vannak. Az elvégeztetni kívánt vizsgálatot attól függően választhatjuk ki, hogy mi vele az elsődleges célunk: a már kialakult daganat kimutatása, a vastagbélrák kialakulásának teljes biztonsággal történő megelőzése, esetleg a biztos megelőzés és a vizsgálattal járó kellemetlenségek minimalizálása egyszerre. A legpontosabb a vastagbéltükrözés, vagyis a kolonoszkópia, de egyben ez a módszer jár a legtöbb kényelmetlenséggel is. A CT-kolonográfia csaknem ugyanilyen pontos, ám ha elváltozást mutat ki, a polipok eltávolítása érdekében kolonoszkópiára is szükség lesz. A székletvértesztet olyankor javasoljuk, ha Ön pusztán előzetes információt szeretne kapni saját egészségi állapotáról, a vastagbélrák vérből történő kimutatását pedig akkor, ha Ön kolonoszkópia vagy CT-kolonográfia nélkül szeretne róla megbizonyosodni, hogy a rosszindulatú vastagbélrák még nincs jelen a szervezetében.
Tisztelt Látogatónk!
Tájékoztatjuk, hogy laborunk jelenleg vastagbélrákszűrész nem végez, az alábbi ismertető kizárólag tájékoztatási célokat szolgál. Megértését köszönjük:
KPS Molekuláris Diagnosztika
Vastagbéltükrözés (kolonoszkópia)
A kolonoszkópia célja, hogy rendkívül pontos képet kapjunk a vastagbél belső állapotáról, így még időben megelőzhetővé váljon a vastagbélrák kialakulása. A módszerrel minden kétséget kizáróan felismerhetőek a polipoknak nevezett elváltozások, amelyek a vastagbélrák megelőző állapotainak tekinthetőek. A polipok kezdetben jóindulatúak, 5-10 év alatt azonban rosszindulatú rákos elfajulás alakulhat ki belőlük, időben történő eltávolításuk ezért a vastagbélrák megelőzésének kulcsa. A kolonoszkópia erre már a szűrővizsgálat elvégzésének időpontjában is alkalmas, hiszen a bélbe vezetett endoszkóp a polipok szakszerű eltávolítását is lehetővé teszi.
A kolonoszkópia fő előnye – a polipok felismerésének nagyfokú pontossága mellett – éppen ez: nem kell újabb vizsgálatot végeznünk azért, hogy a polipok azonosítását követően el is távolítsuk azokat. Ebből adódik a módszer „hátránya” is, legalábbis ami a vizsgálat kényelmetlenségét illeti. A valóban szakszerűen végzett kolonoszkópiához viszonylag komoly előkészületekre van szükség, a bélbe vezetett endoszkóp miatt pedig némi kellemetlenséggel is jár a vizsgálat. A kényelmetlenségek minimalizálása érdekében altatásban végezzük a beavatkozást, így Ön sem a vizsgálatra, sem pedig a vele járó kellemetlen érzésekre nem fog emlékezni.
A vizsgálat 50 éves életkor felett mindenkinek javasolt, ezt követően pedig 10 évente még két alkalommal. Összefoglalónkban mindent megtudhat a kolonoszkópiáról, ami fontos az Ön számára: ismertetjük a vizsgálat célját és a kolonoszkópia pontos menetét, valamint az előkészítéshez szükséges teendőket és az esetleges kockázatokat. Tovább >>
CT-kolonográfia
A CT-kolonográfia a kolonoszkópia mellett a másik olyan szűrővizsgálati eljárás, amellyel időben és biztonsággal felismerhetőek a rákmegelőző állapotnak tekintett vastagbélpolipok, illetve a már kialakult daganatok. A módszer csaknem olyan pontos, mint a kolonoszkópia.
A CT-kolonográfiás vizsgálathoz nem szükséges semmilyen eszközt a bélcsatorna teljes hosszán felvezetni. Mindössze egy kisméretű, rugalmas csövet vezetünk fel a végbélbe, amire azért van szükség, hogy megfelelően kitágítsuk a vastagbelet és így jól láthatóvá váljanak a rák- vagy polipgyanús elváltozások. A vizsgálat a komolyabb eszközös beavatkozás hiánya miatt jóval kényelmesebb, mint a hagyományos vastagbéltükrözés.
Ez jelenti azonban a módszer legkomolyabb hátrányát is, hiszen ha bármilyen gyanús elváltozás kerül felismerésre, akkor a polipok eltávolítása vagy a daganatos szövetből történő mintavétel miatt kolonoszkópiás vizsgálatra is szükség lesz. Ezzel a módszerrel tehát csak akkor kerülhető el a hagyományos vastagbéltükrözés, ha a CT-vizsgálat alatt semmilyen gyanús elváltozást nem fedezünk fel. Erre minden esélye megvan abban az esetben, ha nem tartozik a vastagbélrák egyik kockázati csoportjába sem, hosszabb ideje egészséges életmódot folytat és családjában sincs jelen a betegség halmozódása. Ha érvényesek Önre ezek a feltételek, akkor érdemes lehet ezt a módszert választania. (A főbb kockázati tényezőkről itt olvashat bővebben: A vastagbélrák kockázati tényezői).
A CT-vel készített képeket egy grafikai szoftver segítségével elemezzük, amely a vastagbél háromdimenziós képeit és videóit állítja elő. A vastagbél teljes hossza végignézhető így, kolonoszkóp nélkül. A képeket és a videókat kifejezetten erre kiképzett radiológus szakemberek elemzik, majd leletezik. Ezt követően tájékoztatjuk Önt arról, hogy mik a további teendői, és van-e szükség kolonoszkópos vastagbéltükrözésre a polipok eltávolítása vagy az esetleges rákos elfajulások mintavételezése érdekében. Tovább >>
Székletvérteszt
A vastagbélrákszűrés harmadik, legkevésbé pontos módszerét a székletvértesztek alkalmazása jelenti. A székletvértesztek működése azon alapul, hogy a vastagbéldaganatok, illetve a vastagbélrák kialakulását megelőző, kezdetben még ártalmatlan polipok rendszeresen véreznek. Ez az állítás valóban igaz, csakhogy ahhoz, hogy ez a fajta a teszt kellően pontos legyen, a polipoknak és a vastagbéldaganatoknak folyamatosan kellene vérezniük. Mivel ez korántsincs így, fennáll a veszélye, hogy a székletvérteszt akkor sem fog kimutatni semmit, amikor pedig már jelen van a vastagbélben egy-egy polip, sőt akár egy rosszindulatúvá fajult elváltozás is.
A teszt a székletben szabad szemmel nem látható, rejtett vért képes kimutatni azáltal, hogy nagy pontossággal érzékeli a hemoglobin nevű fehérje jelenlétét. A teszt abban az esetben jelenthet az Ön számára ideális választást, ha nem szeretne komolyabb vizsgálaton átesni, de mégis szeretne valamilyen információt arról, hogy egészséges-e. Ha Ön még nem múlt el 50 éves, nem tartozik a vastagbélrák egyetlen kockázati csoportjába sem, teljesen tünetmentes és nincsenek hasi problémái, akkor érdemes lehet elvégeztetnie a székletvértesztet. Egy további fontos szempont a választásnál, hogy egy esetleges pozitív teszteredmény függvényében hajlandó-e Ön további vizsgálatoknak – CT-kolonográfia, kolonoszkópia – alávetni magát.
A székletvérteszt ingyenes abban az esetben, ha ezt Ön az intézetünkben végezteti el, és 4000 forintba kerül akkor, ha otthon, önmaga szeretné elvégezni. Az ár ebben az esetben a postaköltséget is tartalmazza. Tovább >>
Vastagbélrák szűrése vérből
Létezik egy negyedik, igen pontos módszer is a vastagbélrák szűrésére. Ez azonban nem szolgálja a rák megelőzését, hiszen már csak a kialakult vastagbéldaganatokat képes kimutatni. Egy vértesztről van szó, amely az örökítőanyag egy bizonyos darabjának módosult formáját képes detektálni a vérben, nagy érzékenységgel.
A mindössze egy vérvételt igénylő teszt elvégeztetését abban az esetben javasoljuk, ha kíváncsi rá, van-e a szervezetében már kifejlődött vastagbélrák, emiatt azonban nem szeretne kolonoszkópiát vagy CT-kolonográfiát végeztetni. A vizsgálat akár egy nap alatt is eredményt szolgáltat, vastagbéltükrözésre pedig csak akkor van szükség, ha az eredmény pozitív. A teszt érzékenysége 90% körüli, ami azt jelenti, hogy a határértéket meghaladó módosult DNS-mennyiség esetén ekkora valószínűséggel fejlődött ki valóban vastagbélrák. Körülbelül 10% eséllyel viszont álnegatív eredményt adhat a teszt, így ha mégsem a 100%-os érzékenységgel jellemezhető kolonoszkópiát választja, akkor ezzel is tisztában kell lennie.
A teszt fajlagossága – az álpozitív eredmények esélye – I-es és II-es stádiumú vastagbélrákok esetében 87%-os. A teszt tehát 13%-os eséllyel adhat álpozitív eredményt. Ilyenkor azonban a kolonoszkópia elvégzése is minden esetben javasolttá válik, vagyis teljes biztonsággal ki fog derülni, ha mégsem áll fenn Önnél rosszindulatú daganatos betegség.
A vérteszt elvégeztetését tehát akkor ajánljuk, ha Ön nem szeretne sem kolonoszkópiát, sem pedig CT-kolonográfiát végeztetni, de tudni szeretné, van-e esetleg már kialakult daganata. Az idejében felismert I-es és II-es stádiumú vastagbélrákos betegek 90%-ánál legalább 5 éves túlélést biztosítanak a kombinált terápiák, ezt az időtartamot pedig bizonyíthatóan tovább növeli a korai klinikai felismerés. Vagyis, a vizsgálat még pozitív eredmény esetén is egy igen hasznos információt fog jelenteni. Tovább >>