A vastagbéltükrözés új irányelvei

A U.S. Multi-Society Task Force on Colorectal Cancer közzétette a vastagbéltükrözés felülvizsgálatra vonatkozó irányelveit, melynek lényeges eleme, hogy az átlagos rizikójú betegeknél két vizsgálat közt 10 év szünetet kell tartani.

A vastagbélrák az USA-ban a második legtöbb emberéletet követelő daganatos megbetegedés. A betegség gyakran polipok kialakulásával kezdődik, melyek daganatos elfajulása általában 10-15 évet vesz igénybe. Mivel ez az időszak viszonylag hosszú, a szűrés, a korai felismerés és a polipok eltávolítása fontos szerepet játszik a vastagbél daganatok prevenciójában.

Az átlagos kockázatú betegnél az  American Cancer Society  az első szűrést 50 éves kor körül javasolja. A szűrés leghatékonyabb módszere a vastagbéltükrözés, mely lehetőséget nyújt a vastagbél teljes hosszának átvizsgálására és a polipok eltávolítására. Két colonoscopia közti szünet javasolt hossza a teszteredményeken múlik.

A The U.S. Multisociety Task Force 2006-ban publikálta a vastagbéltükrözés felülvizsgálatra vonatkozó irányelveit, az azóta eltelt időszakban született eredmények megerősítették a 2006-os ajánlásokat.

A jelenleg érvényes ajánlások:

Vizsgálati eredmény 50 éves korban: A következő vastagbéltükrözés időszerűsége:
nincs polip, vagy csak kisebb (<10mm) hiperplasztikus polipok detektálhatók a végbélben vagy a szigmabél szakaszán 10 év
alacsony rizikójú adenómák (<10mm) 5-10 év
nem diszplasztikus, egyenetlen felületű szövetkárosodás (lézió) <10mm 5 év
jóindulatú, ám magas kockázatú polipok:

  • nagyméretű (>10 mm) adenóma
  • 3 vagy több adenóma
  • diszplasztikus vagy 10 mm-nél nagyobb egyenetlen felületű lézió
3 év

  • Amennyiben a beteg bélrendszerét nem sikerült megfelelően előkészíteni, a következő vizsgálatra 1 éven belül kerüljön sor.

  • A két vastagbéltükrözés közti intervallumot nem befolyásolja az etnikai hovatartozás és a nem.

  • Az intervallumot nem befolyásolja az aspirin vagy más nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek használata. Az említett készítmények csökkentik a polipok rizikóját, de nincs rá bizonyíték, hogy használatuk rövidebb szűrési intervallumban eredményt mutatna.

  • Az idősebb betegeknél a két vizsgálat közti intervallum hosszát egyénileg kell elbírálni.