Az alábbiakban összefoglaltuk, hogy mire számíthat gasztroenterológiai konzultációnkon, és melyek azok a kérdések, amelyeket feltétlenül tisztázni fogunk Önnel. A konzultációt megelőzően egy kérdőívet kell majd kitöltenie, amely nagyjából húsz percet vesz igénybe – a kérdőív honlapunkról is letölthető, így akár előre is tájékozódhat az általunk feltett kérdésekről.
Az emésztőrendszeri megbetegedések világszerte a vezető ambuláns megbetegedések közé tartoznak: a nemzetközi statisztikák szerint a betegek körülbelül negyven százaléka keresi fel orvosát gasztroenterológiai panaszokkal. Az igazán tapasztalt és megfelelő jártassággal rendelkező szakorvosok elérhetősége ennek ellenére jelentősen csökkent az elmúlt években, így hazánkban is.
Gasztroenterológiai konzultációnk ezt a hiányt próbálja meg orvosolni: ha Önnél emésztőszervi problémák léptek fel, érdemes felkeresnie orvosainkat, hiszen könnyen lehet, hogy mindössze néhány életmódbeli változtatásra lesz szüksége ahhoz, hogy pár hónap alatt panaszmentessé válhasson. Ha már komolyabb tünetek is kialakultak, vagy családjában gyakoriak voltak a vastagbélrákos megbetegedések, akkor még inkább javasolt a konzultáción való részvétel: a negyvenperces első beszélgetés ugyanis lehetőséget ad Önnek, hogy elkerülje a későbbi, esetleg már visszafordíthatatlan daganat kialakulását. Ha pedig már kialakult a daganatos betegség, akkor lehetőség nyílik a leghamarabb történő beavatkozásra a tumor minél hatékonyabb kezelése érdekében.
A gasztroenterológiai konzultáción megjelenő betegeket döntően két csoportja oszthatjuk, a negyvenéves kor alattiakra és felettiekre. Az első esetben Önnél általában nem lesz szükség másra, mint életmódja megváltoztatására és a megfelelő táplálkozási tanácsok betartására ahhoz, hogy panaszai megszűnjenek. Amennyiben Ön már elmúlt negyven, akkor feltehetően eszközös vizsgálatokra is szükség lesz. Ezekkel azonban száz százalékos biztonsággal kizárható, hogy nem daganatos betegség okozza-e a tüneteket.
Konzultáció negyven év alattiaknak
A negyvenéves kor alatt kialakuló emésztőrendszeri panaszok leginkább a stresszel, a túlzott megterheléssel és a fokozott munkahelyi igénybevétellel függnek össze. Ezekben az esetekben általában nem indokolt az eszközös vizsgálat, ami alól szinte kizárólag csak a gyulladásos bélbetegségek – a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) – fennállása jelent kivételt. Az utóbbi két esetben olyan diagnosztikai eljárásokra is szükség lehet, amelyek a szervezetbe történő komolyabb beavatkozást igényelnek, a gyomorégés, a hasi fájdalmak és a fekélybetegség gyanúja azonban semmiképp sem tartoznak ide.
Ha tehát Ön egy jól körülírt élethelyzetben keresi fel gasztroenterológiai konzultációnkat, akkor nem kell komoly diagnosztikai beavatkozásra számítania. Az első, mintegy negyven percig tartó beszélgetésen elmondhatja, hogy milyen emésztőrendszeri problémái vannak, és ezek milyen élethelyzetben jelentkeztek. A gondok oka egyaránt lehet egy komolyabb magánéleti válság, a túlzott munkahelyi stressz, illetve az alvás-ébrenlét ciklus felborulása, ami hosszabb távon komolyabb kialvatlanságot eredményezhet. Emésztőszervi problémákat okozhat továbbá a mozgáshiány és a rendszertelen táplálkozás, ezek azonban mind olyan tényezők, amelyeken a kellő elhatározással változtathat. Ha panaszai hátterében az imént felsorolt életmódbeli tényezők állnak, akkor közösen fogjuk átbeszélni, hogy miként lennének enyhíthetőek a tünetei. Ehhez átmeneti gyógyszeres kezelés is társulhat, a hangsúly azonban az életmódbeli tényezők megváltoztatásán lesz.
Az első konzultációt 4-5 további találkozó is követni fogja, hiszen érdemes meghatározott időközönként kiértékelni, hogy az általunk javasolt életmódtanácsok milyen eredménnyel jártak Önnél. A terápiás cél sosem az, hogy kizárólag gyógyszeres kezelés mellett tudjon tünetmentes maradni, hanem hogy hosszabb távon – ez rendszerint 3 hónapot jelent – már ezek nélkül is panaszmentes legyen. Életmódunkat természetesen nem könnyű egyik napról a másikra megváltoztatnunk, a további konzultációs alkalmak azonban éppen abban segítenek, hogy Ön képes legyen végigvinni, ami a panaszok enyhítéséhez szükséges. Ez mindig személyre szabottan történik, ami azt jelenti, hogy figyelembe vesszük az aktuális életproblémát és az Ön személyiségtípusát, és ehhez próbálunk egy olyan életmódtervet összeállítani, amelyet a gyakorlatban is megvalósíthat. Mivel emésztőszervi problémáról van szó, kiemelt szerepet fog kapni az egészséges táplálkozás kialakítása: a részletes diétaterv minden esetben részét képezi az általunk javasolt életmód-programnak.
Külön figyelmet érdemel a családi terheltség, hiszen ebben az esetben Ön a vastagbélrák szempontjából fokozott kockázatú csoportba tartozik. Az első konzultáción tehát arra is kitérünk, hogy előfordult-e már a családjában hasonló probléma: ha három egyenes ági hozzátartozójánál is kialakult daganatos betegség, akkor kolonoszkópiás vagy CT-kolonográfiás kivizsgálást fogunk Önnek javasolni. Ezekben az esetekben ez mindenképpen indokolt, hiszen csak így zárható ki száz százalékos biztonsággal, hogy a polipok formájában kezdődő elváltozások az évek során vastagbélrákos megbetegedéssé alakuljanak. Komolyabb kivizsgálásra lesz szükség akkor is, ha az imént felsorolt enyhe panaszoknál komolyabb tünetei vannak: ilyenek a hirtelen fogyás, a hányás és gyakori hasmenés, vagy a nyelési zavarok. Ha sem családi terheltség, sem komolyabb tünetek nincsenek jelen, akkor az imént említett életmódbeli változtatásokon kívül nem lesz szükség más beavatkozásra.
Konzultáció negyven év felettieknek
Ha Ön a negyven év feletti korosztályba tartozik, akkor a gyomor- vagy bélpanaszok jelentkezése esetén már feltétlenül indokolt a tükrözéses vizsgálatok elvégzése is, függetlenül attól, hogy jelen van-e daganatos betegség kockázata vagy sem. Emellett természetesen elvégezzük a szükséges labor- és ultrahangos vizsgálatokat is. Ilyenkor a tünetek jellegétől és a vizsgálatot végző szakorvos javaslatától függ, hogy elsődlegesen a gyomor vagy a vastagbél irányába fogunk-e elindulni.
A negyven év feletti korosztálynál – a daganatos betegségek előfordulási gyakoriságai alapján – általánosságban azt lehet mondani, hogy többször vannak jelen a vastagbélből kiinduló rosszindulatú daganatos betegségek, mint az egyéb tumoros kórképek. Emiatt többnyire ennek előfordulását vizsgáljuk elsődlegesen, kolonoszkópiával vagy CT-kolonográfiával. A gyomorból kiinduló daganatok jóval ritkábbak, mint a vastagbél daganatos betegségei, így ha valamiért nem teljesen egyértelmű, hogy hol helyezkednek el a panaszokat kiváltó szervi elváltozások, akkor a vastagbéltükrözés lesz a legelső vizsgálat. A gyomrot ezt követően csak azoknál a pácienseknél fogjuk megvizsgálni, ahol kizárható a vastagbéldaganat jelenléte, emellett azonban a tünetek enyhítésére javasolt életmódtanácsok vagy a gyógyszeres kezelés sem hozzák meg a kívánt megoldást.
A gasztroenterológiai konzultációink árairól ide kattintva tájékozódhat.
Gasztroenterológiai konzultációnkra az alábbi linkre kattintva jelentkezhet: